تولید بتن سبک در بیرجند

دانشمندان ربات بتن‌خوار می سازند !
می 28, 2018
آزمایش سیمان
ژوئن 2, 2018

مدیر کارخانه هبلکس شهرستان بیرجند با اشاره به تولید روزانه 500 متر مکعب بتن در این کارخانه گفت: 80 درصد تولیدات این کارخانه در خارج از استان و 20 درصد آن در استان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

علیرضا عابدی در بازدید استاندار خراسان جنوبی از شرکت هبلکس بیرجند اظهار کرد: بتن سبک متخلخل یا AAC برای نخستین بار در سال 1924 میلادی در سوئد تولید شد و پس از آن با توسعه تکنولوژی تولید آن در بسیاری از کشورهای دنیا آغاز به کار کرده است. وی تصریح کرد: دستیابی به مصالح ساختمانی خاص با قابلیت‌هایی نظیر سبکی، عایق حرارتی خوب، ساختار صلب و موثر، حمل و نقل آسان، کارکرد سریع و با کیفیت و صرفه‌جویی در هزینه‌ها از جمله مزایای این کارخانه است.

مدیر کارخانه هبلکس شهرستان بیرجند با بیان این‌که دو سال از فعالیت این کارخانه در استان می‌گذرد، ادامه داد: سیمان، آهک و سیلیس از جمله موارد تولیدی بتن سبک است. عابدی با اشاره به تولید روزانه 500 مترمکعب بتن در این کارخانه افزود: 80 درصد تولیدات این کارخانه به خارج از استان و 20 درصد آن در استان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی یادآور شد: با توجه به این‌که هفت درصد تولیدات کارخانه هبلکس بیرجند زیر ظرفیت اصلی آن بوده اما نسبت به سال گذشته 30 درصد افزایش تولید داشته است. مدیر کارخانه هبلکس بیرجند با اشاره به این‌که در هر شیفت کاری 43 نفر مشغول به کار هستند،خاطرنشان کرد: در حال حاضر برای 85 نفر به صورت مستقیم، 200 نفر به صورت غیرمستقیم و 50 پیمانکار اشتغال ایجاد شده است.

عابدی اظهار کرد: این کارخانه با همت آستان قدس رضوی در بیرجند راه‌اندازی شده است و سود آن صرف احداث مجتمع‌های رفاهی بین‌راهی می‌شود. وی اضافه کرد: توسط شرکت هبلکس بیرجند تا‌کنون 30 مجتمع رفاهی بین‌راهی در استان تجهیز و احداث شده و احداث مجتمع در سایر استان‌های کشور نیز آغاز شده است.

مدیر کارخانه هبلکس شهرستان بیرجند ادامه داد: این شرکت جزء محدود واحدهایی است که هیچگونه بدهی به موسسه، ارگان، اداره و حتی پرسنل خود ندارد. عابدی عدم فرهنگ‌سازی این شرکت در استان را یکی از مشکلات آن عنوان کرد و گفت: استقبال در استان آن‌طور که شایسته بوده، صورت نگرفته است.