بتون ریزی

بتون خود تراکم(SCC)
ژوئن 2, 2018
تواتر نمونه برداری از سیمان های پرتلند
ژوئن 2, 2018

بتن یک مصالح ساختمانی است که به دلیل دوام و مقاومت بالایی که دارد بسیار پر کاربرد است. بتن ریزی به فرآیند ریختن در محل مورد نظر اطلاق می شود. به عبارت دیگر به اجرای بتن در محل پروژه ، بتن ریزی گفته می شود. فرآیند بتن ریزی در شرایط مختلف و در اقلیم های مختلف بسته به شرایط هوایی متفاوت است. به طور کلی بتن ریزی دارای مراحلی است که در ادامه این مراحل را برای شما عزیزان شرح خواهیم داد.

مراحل بتن ریزی

برای شروع فرآیند باید اقداماتی را انجام دهید. در واقع برای انجام این فرآیند باید به بررسی تطابق مشخصات محل پروژه با نقشه ، مشخصات فنی و همچنین استانداردهای موجود بپردازید. برای این منظور باید مراحل زیر را طی نمایید.

 • ابتدا باید شیوه بسته شدن آرماتورها را بررسی و کنترل نمایید.
 • قطر آرماتورها و تعداد و فاصله آنها را بررسی کنید.
 • مرحله بعدی که باید مورد بررسی قرار گیرد ، لقمه گذاری در زیر و همچنین در کنار آرماتورها می باشد.
 • سطح باید از نظر تمیزی مورد بررسی قرار بگیرد علاوه بر این تمیزی میلگردها و قالب بتن نیز باید کنترل شود.
 • فاصله های بین محور تا محور ها نیز باید کنترل شود.
 • ابعاد فوندانسیون و همچنین شناژ از دیگر فاکتورهایی است که باید مورد بررسی و کنترل قرار گیرد.
 • انکر بولتها باید قائم باشند. این ویژگی نیز باید قبل از انجام مورد توجه قرار گیرد.
 • فاصله انکر بولتها نیز باید بررسی شود.
 • و در نهایت ، تراز روینیز باید کنترل شود.

 

مصالح و تجهیزات مورد نیاز برای انجام بتن ریزی

به منظور انجام فرآیند بتن ریزی ابتدا باید به نوع توجه نمایید. زیرا برای انواع مختلف بتن ، نظیر بتن ماده و بتن ساخته شده در محل و غیره ، مصالح و تجهیزات برای بتن ریزی متفاوت است. برای مثال برای بتن ریزی انواع بتن که در محل پروژه ساخته می شود ، شما نیاز به مصالح با کیفیت در محل دارید. اصلی ترین تجهیزات و مصالح مورد نیاز برای انجام عملیات به شرح زیر است:

 • در صورت تمایل به ساخت بتن در محل باید مصالح مورد نیاز به اندازه کافی در محل موجود باشد.
 • وجود دستگاه بتونیر در محل و بررسی سلامت و کارکرد صحیح آن قبل از انجام عملیات  تعداد مورد نیاز این دستگاه به نوع پروژه و همچنین توان مالی مجری دارد. برای اجرای به صورت یکپارچه ، حداقل به دو دستگاه بتونیر نیاز است.
 • ویبراتور نیز از دیگر دستگاه های الزامی برای انجام عملیات بتن ریزی است. در حالت کلی حداقل دو دستگاه باید در محل پروژه وجود داشته باشد. که یکی از دستگاه ها به عنوان جایگزینی برای دستگاه اصلی است. عملکرد صحیح این دستگاه ها قبل از باید مورد بررسی قرار گیرند.

برای بتن ریزی با پمپ ، باید طرح اختلاط بتن چنان انتخاب شود  که نسبت آب به سیمان کمترین مقدار ممکن را داشته و مقدار آن از6/0 تجاوز ننماید . مقدار سیمان باید نسبتا زیاد باشد (در محدوده 350تا400 کیلو گرم در متر مکعب) تا چسبندگی کافی بتن تامین شود و خطر شکسته شدن سیمان از بین برود.

به منظور افزایش کارایی بتن می توان از سنگدانه های گرد گوشه استفاده نمود. استفاده از دانه های پیوسته با حداکثر اندازه 38 میلیمتر و همچنین مقدار کافی ریز دانه ضروری است .

چنانچه سنگدانه های حاوی مقدار کافی ریز دانه نباشد می توان با افزودن مواد ریز،چسبندگی کافی را در بتن ایجاد نمود . بتنی که پمپ می شود باید تا حدی روانتر باشد تا از مسدود شدن لوله ها جلوگیری شود.

به منظور آنکه نسبت آب به سیمان از حد مجاز بالاتر نرود ،باید برای تامین روانی از مواد افزودنی مناسب، نظیر فوق روان کننده  ها یا مواد افزودنی آب نگهدار استفاده شود .